علاقمندان ایران سلامت اسلامی زائران ایرانی

علاقمندان: ایران سلامت اسلامی زائران ایرانی برگزاری عربستان حفظ سلامت اعزام حجاج عربستان سعودی مجلس شورای اسلامی

گت بلاگز گزارش عربستان تضمین امنیت زائران ایرانی را پذیرفت

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان این که تضمین امنیت، عزت و سلامت زائران ایرانی در حج تمتع مورد پذیرش عربستان قرار گرفته هست، گفت: برگزاری حج عمره منوط

عربستان تضمین امنیت زائران ایرانی را پذیرفت

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان این که تضمین امنیت، عزت و سلامت زائران ایرانی در حج تمتع مورد پذیرش عربستان قرار گرفته هست، گفت: برگزاری حج عمره منوط به موفقیت آمیز بودن برگزاری حج تمتع است.

عربستان گارانتی داد

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان این که تضمین امنیت، عزت و سلامت زائران ایرانی در حج تمتع مورد پذیرش عربستان قرار گرفته هست، گفت: برگزاری حج عمره منوط به موفقیت آمیز بودن برگزاری حج تمتع هست. اکبر رنجبرزاده اظهار کرد: این جلسه با حضور رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت‌الاسلام قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت برگزار شد. در این جلسه قاضی عسگر و صالحی امیری گزارش مفصلی در مورد اعزام حجاج ایرانی به بیت‌الله‌الحرام ارائه کردند.

وی افزود: وزارت حج عربستان سعودی مطابق هر لحظه نامه ای به کشور عزیزمان ایران مبنی بر اینکه در صورت آمادگی کشور عزیزمان ایران این دولت می‌تواند پذیرای حجاج ایرانی باشد، ارسال کرد و جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران نیز در پاسخی مکتوب اعلام کرده است که اعزام حجاج همچنان جهت ما میسر نیست و ابتدا باید هیاتی جهت مذاکره با طرف سعودی اعزام شود تا ضمانت‌های مورد نیاز جهت حفظ سلامت زائران ایرانی و عزت آنان در مراسم حج داده شود.

عربستان تضمین امنیت زائران ایرانی را پذیرفت

رنجبرزاده یادآور شد: عربستان سعودی در ابتدا اعلام کرد که کشور عزیزمان ایران مانند دیگر کشورها حجاج خود را اعزام کند و ما نیز پذیرای آنان هستیم ولی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران این عنوان را رد کرد و در نهایت عربستان سعودی شروط ما را جهت اعزام حجاج پذیرفت.

وی ادامه داد: شروط جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران جهت اعزام حجاج، حفظ سلامت، عزت و امنیت زائران و پرهیز از هر نوع برخورد نامناسب و ناشایست با آنان هست، لیکن کشور عزیزمان ایران در عربستان سعودی سفارت ندارد، ازاین‌رو این کشور به‌طور حقوقی و نیز کتبی پذیرفت که از موعد ورود حجاج ایرانی به فرودگاه‌هایش تا آخر حضور آنان به‌طور صد درصدی سلامت آنان را گارانتی کند.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: تنها شرط عربستان سعودی جهت زوار ایرانی این بود که مراسم دعای کمیل به علت رعایت پرسشها امنیتی و خطر داعش لغو شود، چراکه دلواپس بودند مشکلی جهت حجاج ایرانی پیش آید. بنابراین تصمیم گرفته شد که دعای کمیل در فضای دربسته همچون سالن هتل‌های محل اقامت زائران قرائت شود و سایر مراسم‌ها ازجمله مراسم برائت از مشرکین همچون گذشته و عوض کردن نکرده انجام خواهد شد.

رنجبرزاده با اشاره به این که برگزاری حج عمره منوط به موفقیت‌آمیز بودن برگزاری حج تمتع هست، تاکید کرد: برپایی حج عمره مشروط به پایبندی عربستان سعودی به تعهدات خود در حج تمتع است.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان این که تضمین امنیت، عزت و سلامت زائران ایرانی در حج تمتع مورد پذیرش عربستان قرار گرفته هست، گفت: برگزاری حج عمره منوط

وی راجع به پرداخت دیه شهدای ایرانی در حج دو سال پیش نیز گفت: دیه شهدای اتفاق جرثقیل در مسجد حرام پرداخت شده است است ولی کشور عزیزمان ایران اعلام کرده دیه شهدای فاجعه منا نیز باید همزمان پرداخت شود که این درخواست مورد پذیرش عربستان واقع نشده هست، چراکه تقبل پرداخت دیه جهت شهدای منا به معنای پذیرش قصور آنان در این فاجعه خواهد بود.

عضو هیات رئیسه مجلس در عین حال تصریح کرد: ما مستندات فراوانی در اختیار داریم و با 800 نفر از زائران نیز مذاکره کرده‌ایم و گزارش‌ و اسناد متعدد داریم که در این اتفاق قصور از سوی سعودی‌ها بوده است.

رنجبرزاده افزود: مقرر شد عربستان در این خصوص تحقیقات مورد نیاز را انجام دهد، مذاکرات ما با آنان در این راستا ادامه می یابد.

منبع: ایرنا

عربستان تضمین امنیت زائران ایرانی را پذیرفت

واژه های کلیدی: ایران | سلامت | اسلامی | زائران | ایرانی | برگزاری | عربستان | حفظ سلامت | اعزام حجاج | عربستان سعودی | مجلس شورای اسلامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz